VAT: JPK dla małych i średnich firm

Bieżące opinie i komentarze | Rzeczpospolita | 10/02/2017

Zdzisław Modzelewski

Mali i średni przedsiębiorcy już wkrótce muszą po raz pierwszy przesłać Jednolity Plik Kontrolny. O tym jakie mogą mieć problemy oraz na co powinni zwrócić uwagę wskazuje Zdzisław Modzelewski.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, około 134 tys. firm musi po raz pierwszy przesłać skarbówce informacje z ewidencji VAT w nowym, elektronicznym formacie. Firmy te mają czas do 27 lutego 2017 r.

Zdzisław Modzelewski, doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW wskazuje na co zwrócić uwagę oraz co zrobić, jeśli przedsiębiorca wie, że nie zdąży przesłać JPK w terminie:

– Wątpliwości jest dużo, np. jak wykazywać sprzedaż rejestrowaną na kasie fiskalnej, do której są wystawiane faktury, czy też transakcje z kontrahentami zagranicznymi. Radzę nie czekać z ich wyjaśnianiem do ostatniej chwili, możemy bowiem nie zdążyć przesłać JPK w terminie – mówi Zdzisław Modzelewski. Przypomina, że już wtedy, gdy e-rejestr składały duże firmy, a było ich około 5 tys., pojawiły się problemy techniczne z jego przesłaniem. Teraz może być jeszcze trudniej.

– Prześlijmy fiskusowi to, co mamy, a potem, po uzupełnieniu danych, złóżmy korektę – podpowiada Zdzisław Modzelewski. – Dzięki temu unikniemy sankcji.

Artykuł ukazał się w Rzeczpospolitej z dnia 10 lutego 2017 r., link.