Słupy znikną z rejestru podatników

Bieżące opinie i komentarze | Rzeczpospolita | 13/06/2016

Zdzisław Modzelewski

Ministerstwo Finansów pracuje nad kolejnymi zmianami w ustawie o VAT, które mają uszczelnić system. Tym razem chce utrudnić rejestrowanie dla celów VAT podmiotów, które są potencjalnymi oszustami. Pomysł komentuje Zdzisław Modzelewski, który zwraca uwagę, że firmy świadczące usługi doradztwa podatkowego rejestrują dla klientów dziesiątki spółek.
 

Zdzisław Modzelewski, doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW zwraca uwagę, że firmy świadczące usługi doradztwa podatkowego rejestrują dla klientów dziesiątki spółek.
Na moment rejestracji nie można ocenić, do czego spółka będzie wykorzystana. Służby skarbowe musiałyby udowodnić takiemu pełnomocnikowi, że miał wiedzę o jej planowanym wykorzystaniu do celów wyłudzenia VAT, a to jest niezwykle trudne. Poza tym, zdecydowana większość wyłudzeń VAT opiera się właśnie na „działalności biznesowej”, tylko podatnicy nie odprowadzają od niej należnego fiskusowi podatku VAT. Wątpię, aby istniała możliwość skutecznego nałożenia odpowiedzialności na pełnomocnika. – wyjaśnia ekspert GWW.

Artykuł ukazał się na łamach Rzeczpospolitej dnia 13 czerwca 2016 r., link.