Połowa samozatrudnionych na podatku liniowym może stracić na reformie podatkowej

Bieżące opinie i komentarze | Rzeczpospolita | 17/10/2016

Zdzisław Modzelewski

Okazuje się, że nawet połowa samozatrudnionych płacących 19-proc. PIT może stracić na rządowych planach połączenia PIT i ZUS oraz likwidacji podatku liniowego. Zdzisław Modzelewski komentuje zapowiadaną reformę podatków dochodowych.

KOMENTARZ | Zdzisław Modzelewski, doradca podatkowy, partner praktyki podatkowej GWW

Rozumiem intencję łączenia i uproszczenia różnych danin. Jednak tak duża reforma, wprowadzona w krótkim czasie, nie może przynieść dobrych efektów. Z zapowiedzi wynika, że na zmianach skorzystają być może osoby najuboższe, a na pewno stracą wszystkie inne. Pozostaje to w opozycji do zapowiedzi rządu dotyczących rozwijania przedsiębiorczości. Co więcej, będzie to rewolucja nie tylko dla samych podatników i pracodawców, ale również aparatu skarbowego. Powstaje pytanie, ile będzie kosztować i ile czasu zajmie dostosowanie systemów administracji podatkowej, ZUS i NFZ oraz przeprowadzenie szkoleń.

W mojej opinii już lepiej wprowadzić jednolitą daninę dla samych pracowników i jednocześnie ujednolicić zasady rozliczenia działalności gospodarczej, zarówno tej prowadzonej przez osoby fizyczne, jak i spółki, co obecnie regulują różne ustawy.

Artykuł ukazał się w Rzeczpospolitej z dnia 17 października 2016 r., link.