Fiskus chce zarabiać na prywatnych samochodach pracowników

Fiskus chce zarabiać na prywatnych samochodach pracowników

20.07.2021

Skarbówka domagała się podatku od pracownika, któremu pracodawca zwracał pieniądze za korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych. Widziała tu przychód, który podlega opodatkowaniu PIT. Po stronie pracownika stanął sąd administracyjny. W najnowszym wyroku stwierdził jednoznacznie – działanie fiskusa nie miało tu żadnych podstaw prawnych. O jakimkolwiek przychodzie nie mogło być mowy.

KOMENTARZ Macieja Siejbika, prawnika z zespołu doradztwa podatkowego Kancelarii GWW

Wyrok WSA w Gdańsku stanowi korzystne rozstrzygnięcie dla pracowników. Sąd w uzasadnieniu wskazał jednocześnie, że kwestie kwalifikacji zwrotu wydatków w omawianej sytuacji budzą w orzecznictwie wątpliwości. - Aktualnie w orzecznictwie funkcjonują dwie linie orzecznicze, wyrażające sprzeczne ze sobą stanowiska względem interpretacji przepisów regulujących opodatkowanie środków uzyskiwanych z tytułu zwrotu pracownikom wydatków za użytkowanie prywatnego samochodu w ramach zadań służbowych na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych – podkreśla Maciej Siejbik.

Artykuł z komentarzem Macieja Siejbika ukazał się na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/podatki/korzystanie-z-prywatnych-samochodow-w-pracy-u-pracodawcy-a,509538.html