Weryfikowanie kontrahentów wciąż sprawia kłopoty

Podatki | Rzeczpospolita | 7.04.2017

Zdzisław Modzelewski

Po  zaostrzeniu przepisów ustawy o VAT uczciwe firmy chcą jak najlepiej zabezpieczyć się przed ewentualnymi zarzutami o udział w wyłudzeniu podatku i brak należytej staranności w weryfikacji kontrahentów. Nie mają jednak pewności, czy ich metody sprawdzenia będą dla fiskusa wystarczające. Zdzisław Modzelewski podpowiada resortowi finansów proste rozwiązanie, które może zminimalizować ryzyko zarzutów, iż nabywca nie dochował należytej staranności w weryfikacji swoich kontrahentów.

KOMENTARZ | Zdzisław Modzelewski, doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW

Nabywca może sprawdzić, czy jego kontrahent jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Jednak potwierdzenie tego faktu nie daje mu żadnej ochrony, co więcej nie jest ono wymagane przez przepisy. Pamiętajmy, że oszuści wyłudzający VAT w karuzelach podatkowych są zwykle zarejestrowani na VAT. Problem polega na tym, że nie odprowadzają podatku do urzędu. Szkoda, że Ministerstwo Finansów nie opracowało objaśnień dla przedsiębiorców. Powinny wprost wskazywać co należy zrobić, aby zminimalizować ryzyko zarzutów, iż nabywca nie dochował należytej staranności w weryfikacji swoich kontrahentów. Są one niezbędne, gdyż brak jest obecnie rozwiązań chroniących uczciwych podatników.

Artykuł ukazał się wraz z komentarzem w Rzeczpospolitej z dnia 7 kwietnia 2017 r., link.


 

 

Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Dalsze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.