Publikacje

radca prawny, doktor nauk prawnych, wspólnik GWW Tax

Dziennik Gazeta Prawna 14.03.2017

Więcej spornych spraw będzie teraz trafiać do sądów

Od początku marca wraz z wejściem w życie reformy Krajowej Administracji Skarbowej obowiązują nowe zasady odwołań. Skutki reformy komentuje dr Tomasz Burczyński.

doradca podatkowy, radca prawny, wspólnik GWW Tax

Rzeczpospolita 10.03.2017

Walka z szarą strefą w energetyce uderza w branżę logistyczną

Prezes URE zyskał silne uprawnienia kontrolne wobec podmiotów działających na rynku paliw ciekłych, które są zwolnione z obowiązku posiadania koncesji, m.in. poprzez obowiązek ich rejestracji jako tzw. podmioty przywożące. Branża TSL jest przekonana, że jej też dotyczy obowiązek rejestracji, a uchylanie się od niego oznacza karę nawet do 2,5 mln złotych. Mec. Sebastian Gumiela oraz Jacek Arciszewski piszą, czy faktycznie po 16 stycznia 2017 jest się czego bać.


doradca podatkowy, wspólnik GWW Tax

Rzeczpospolita 03.03.2017

O losie firm decyduje widzimisię urzędnika

Skarbówka wykreśla z rejestru VAT tysiące firm bez informowania ich o tym fakcie. Zdzisław Modzelewski wskazuje na konieczność wprowadzenia jasnych procedur określających zasady „powrotu do rejestru VAT", jeśli wykreślenie okaże się niesłuszne. Bez nich przedsiębiorcy (zarówno wykreśleni, jak i ich kontrahenci) będą zdani na uznaniowe decyzje urzędników, które mogą mieć negatywne konsekwencje także dla Skarbu Państwa.

doradca podatkowy

Rzeczpospolita 02.03.2017

Firmy nie potrafią się bronić przed karuzelami VAT

Od l marca za przestępstwa podatkowe na kwotę ponad 10 mln zł grozi 25 lat więzienia. Fiskus deklaruje, że za przypadkowe błędy kar nie będzie. Jednak firmy nie potrafią bronić się przed konsekwencjami uwikłania w „karuzele VAT” – mówi Małgorzata Militz w rozmowie z Rzeczpospolitą.

doradca podatkowy

Rzeczpospolita 01.03.2017

Oszust wyłudzający VAT odpowie jak zabójca

Z dniem 1 marca br. wchodzą w życie (po bardzo krótkim vacatio legis) przepisy kodeksu karnego, zaostrzające kary dla osób posługujących się „pustymi” fakturami. Ich wprowadzenie uzasadnia się koniecznością ograniczenia skali przestępstw, polegających na wyłudzeniu podatku VAT z budżetu państwa. Zdaniem Małgorzaty Militz, skutki mogą jednak dotknąć – w nieprzewidywalnej obecnie skali – także uczciwych podatników, gdyż karalne będzie również posługiwanie się takimi sfałszowanymi fakturami.