Publikacje

radca prawny, doktor nauk prawnych, of counsel

Dziennik Gazeta Prawna 25.07.2017

Głosować może jeden małżonek, ale dywidenda jest dla obojga

Zdarza się, że udziały w spółce z o.o. obejmuje jeden z małżonków, jednak do nabycia tych udziałów wykorzystuje część majątku stanowiącego wspólną własność małżeńską. Dr Marcin Borkowski wyjaśnia kto w takim przypadku jest wspólnikiem spółki i do kogo należą udziały.

doradca podatkowy, wspólnik GWW Tax

Rzeczpospolita 20.07.2017

Split payment, czyli nie taki diabeł straszny

Zdzisław Modzelewski zabiera głos w dyskusji nt. walki z oszustami VAT przy zastosowaniu mechanizmu split payment po lekturze felietonu Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Pracodawców RP („Rzeczpospolita" z 17 lipca 2017).

doradca podatkowy, wspólnik zarządzający GWW Tax

Dziennik Gazeta Prawna 17.07.2017

Innowacyjni już płacą mniej. A może być lepiej

Przepisy regulujące podatki dochodowe przewidują ulgi dla podatników, którzy w ramach swojej działalności prowadzą zdefiniowane w ustawie prace badawczo-rozwojowe. Warto o tym pamiętać, bo oszczędności już teraz mogą być niemałe, a są szanse, że od przyszłego roku będą jeszcze większe – felieton podatkowy Artura Cmocha.

doradca podatkowy, wspólnik GWW Tax

Rzeczpospolita 04.07.2017

Niektóre firmy nie unikną podzielonej płatności VAT

Zdzisław Modzelewski ocenia pomysł Ministerstwa Finansów dot. wprowadzenia od stycznia 2018 r. podzielonej płatności VAT. Zapłata podatku na osobne konto ma być dobrowolna. Resort finansów rozważa jednak, by w wybranych branżach była obowiązkowa.

Przegląd Podatkowy 03.07.2017

Status zarejestrowanego podatnika VAT. Prawo podatnika czy uznanie organu podatkowego?

Wprowadzenie regulacji, które umożliwiają wykreślenie podatnika z rejestru podatników VAT czynnych, jawi się jako dobre narzędzie do wypełnienia nałożonych przez UE obowiązków. Jednak bardziej szczegółowa analiza przepisów w tym zakresie, w zestawieniu z zauważoną praktyką organów podatkowych oraz informacjami prezentowanymi przez resort finansów o skutkach wykreślenia podmiotu z rejestru podatników VAT pokazuje, jak niebezpieczne może to być narzędzie. Pierwsze efekty już są widoczne – jak wynika z informacji uzyskanych w Ministerstwie Finansów, do końca kwietnia 2017 r. wyrejestrowano ponad 50.000 podatników – analiza Małgorzaty Militz tematem miesiąca na łamach Przeglądu Podatkowego.