Grzegorz Mularczyk

doradca podatkowy Warszawa

Specjalizuje się w obsłudze podmiotów gospodarczych w zakresie podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych oraz sądowoadministracyjnych związanych z podatkami pośrednimi; zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: produkcja, handel i dystrybucja, turystyka, sektor finansów publicznych, nieruchomości oraz media.

Członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego Ministerstwa Finansów.

Współautor wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT (wyd. Instytut Studiów Podatkowych 1998 r., wyd. C.H. BECK 2001, wyd. LEXIS NEXIS 2003, wyd. LEXIS NEXIS 2006), komentarza do Dyrektyw Rady UE dotyczących wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (wyd. C.H. Beck 2003), “Leksykonu Fakturowania” (wyd. Unimex 2011), a także wielu publikacji prasowych.

Publikacje

Rzeczpospolita 07.07.2016

Ministerstwo Finansów radzi, jak uniknąć kłopotów z VAT

Firma musi zebrać wszelkie dowody transakcji, np. korespondencję z kontrahentem, ale i tak nie ma gwarancji, że fiskus ich nie zakwestionuje – Grzegorz Mularczyk komentuje wyjaśnienie Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską dot. dokumentowania transakcji na cele rozliczenia VAT.

Uważam Rze 01.06.2016

VAT. Egzekucja za cudze błędy.

Skarbówka nakazała firmie VTT System zapłatę 4,6 min zł podatku VAT, choć ten został już zapłacony we właściwej wysokości. Na nic zdały się odwołania i skargi do sądu. Rzekomy dług doprowadził do zamknięcia firmy – dyskusyjną praktykę organów skarbowych dot. walki z przestępstwami karuzelowymi komentuje Grzegorz Mularczyk.

Dziennik Gazeta Prawna 25.05.2016

JPK: Dane o VAT będą przesyłane co miesiąc także przez rozliczających się kwartalnie

Obowiązek przekazywania co miesiąc danych z ewidencji VAT w formacie JPK będzie dotyczył także tych podatników, którzy rozliczają się z fiskusem raz na kwartał. Nowe obowiązki komentuje Grzegorz Mularczyk.

Rzeczpospolita 27.04.2016

Wszystkie branże i towary są narażone na ryzyko nadużyć w VAT

Nie ma obecnie bezpiecznego towaru ani branży wolnej od ryzyka wyłudzenia VAT. Niepokojące jest, że urzędy kontroli skarbowej działają według określonego schematu. Ustalają kwotę, którą budżet państwa stracił w danym łańcuchu transakcji, i obciążają nią podmioty, które uczestniczyły w dalszych etapach tego łańcucha – mówi Grzegorz Mularczyk w rozmowie z Rzeczpospolitą.

 

Rzeczpospolita 18.02.2016

Morze fikcyjnych faktur

Grzegorz Mularczyk komentuje dane MF, z których wynika, że w 2015 r. skarbówka wykryła 360 tys. fikcyjnych faktur na 82 mld zł. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 75 proc., a wartość o 150 proc.

 

Dziennik Gazeta Prawna 23.03.2015

Karuzelę VAT można ograniczyć

Wyłudzenia VAT to obecnie jeden z największych problemów podatkowych nie tylko dla budżetu państwa, ale również uczciwych podatników. Doradcy podatkowi GWW – Małgorzata Militz i Grzegorz Mularczyk – wyjaśniają, czy i jak można walczyć (zwalczyć?) to zjawisko.

Grzegorz Mularczyk

grzegorz.mularczyk@gww.pl
+48 22 212 00 00

Zakres praktyki

  • prawo podatkowe