Zdzisław Modzelewski

doradca podatkowy wspólnik GWW Tax Warszawa

Specjalizuje się w obsłudze podmiotów gospodarczych w zakresie podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych oraz sądowoadministracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media.
 
Karierę w zakresie doradztwa podatkowego rozpoczął w 1996 r., w którym nawiązał współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. Następnie w latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. W latach 2004-2014 (maj) pracował dla MMR Consulting i pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 partner GWW Tax.
 
Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT (wyd. Instytut Studiów Podatkowych 1998 r., wyd. CH BECK 2001, wyd. LEXIS NEXIS 2003, wyd. LEXIS NEXIS 2006), “Leksykonu Fakturowania” (wyd. Unimex 2011), a także wielu publikacji prasowych.
 
Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził blisko tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.
 
 
 
Publikacje

Rzeczpospolita 04.08.2017

VAT: jak sprzedawcy mają stosować procedurę Tax Free

Fiskus kwestionuje rozliczenia sklepów, jeżeli uzna, że ilość oraz częstotliwość zakupów dokonanych przez podróżnego świadczy o profesjonalnym obrocie. Zdzisław Modzelewski komentuje odpowiedź resortu na interpelację poselską dot. tego, jak sprzedawcy mają stosować zwrot VAT do podróżnych spoza UE.

Rzeczpospolita 20.07.2017

Split payment, czyli nie taki diabeł straszny

Zdzisław Modzelewski zabiera głos w dyskusji nt. walki z oszustami VAT przy zastosowaniu mechanizmu split payment – ad vocem po lekturze felietonu Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Pracodawców RP („Rzeczpospolita" z 17 lipca 2017).

Rzeczpospolita 04.07.2017

Niektóre firmy nie unikną podzielonej płatności VAT

Zdzisław Modzelewski ocenia pomysł Ministerstwa Finansów dot. wprowadzenia od stycznia 2018 r. podzielonej płatności VAT. Zapłata podatku na osobne konto ma być dobrowolna. Resort finansów rozważa jednak, by w wybranych branżach była obowiązkowa.

Rzeczpospolita 06.06.2017

Konsorcja budowlane mają problem z podatkiem

Tylko lider grupy wystawia faktury z 23 proc. VAT. Inni członkowie konsorcjum rozliczają się jak podwykonawcy i stosują odwrotne obciążenie. Stanowisko fiskusa krytykuje Zdzisław Modzelewski, wskazując że nie uwzględnia ono stosunków cywilnoprawnych między członkami konsorcjum.

Rzeczpospolita 15.05.2017

Banki założą firmom specjalne rachunki VAT

Resort finansów opublikował projekt dotyczący podzielonej płatności (split payment), który ma zapobiegać wyłudzeniom VAT. Zdzisław Modzelewski wskazuje na obszary, które wymagają modyfikacji.

TV.RP | #RZECZoPRAWIE 12.05.2017

Stanowisko fiskusa ws. zakupów TaxFree

Zdzisław Modzelewski w programie #RZECZoPRAWIE był gośćmi Anny Wojdy. Ekspert GWW opowiadał o praktykach fiskusa przez które sprzedawcy tracą na zwrocie podatku podróżnym oraz o tym, że przedsiębiorcy ze Wschodu coraz częściej skarżą się na problemy z systemem TaxFree.

Rzeczpospolita 12.05.2017

Przez fiskusa firmy tracą na klientach ze Wschodu

Skarbówka żąda od sklepu zwrotu VAT, jeśli cudzoziemiec spoza UE kupi kilka sztuk tego samego towaru. Zdzisław Modzelewski wskazuje na niezgodność praktyki fiskusa w zakresie TaxFree z prawem krajowym i unijnym.

Rzeczpospolita 20.04.2017

Gminy tracą na VAT przez niekorzystne interpretacje

Fiskus i WSA w Bydgoszczy: gmina nie może odliczać całego VAT od zakupów związanych z inwestycją, jeśli – choćby w niewielkiej części – wykorzysta ją do innych celów niż działalność gospodarcza. Nie może też zastosować własnej kalkulacji proporcji odliczenia, odpowiadającej specyfice jej działalności. Negatywną dla samorządu interpretację organów podatkowych krytykuje Zdzisław Modzelewski.

Rzeczpospolita 12.04.2017

Bloger nie odliczy VAT od codziennych zakupów

Jest pierwszy wyrok w sprawie rozliczeń blogerów. Sąd uznał, że wydatki na przedmioty codziennego użytku nie mają związku z planowaną sprzedażą reklam na stronie. Od zakupów nie można więc odliczać VAT. Zdzisław Modzelewski wskazuje, że stanowisko skarbówki i WSA jest zbyt rygorystyczne. Pomija specyfikę nowoczesnych modeli prowadzenia biznesu, gdzie związek między wydatkiem a sprzedażą bywa mniej czytelny.

Rzeczpospolita 07.04.2017

Weryfikowanie kontrahentów wciąż sprawia kłopoty

Po  zaostrzeniu przepisów ustawy o VAT uczciwe firmy chcą jak najlepiej zabezpieczyć się przed ewentualnymi zarzutami o udział w wyłudzeniu podatku i brak należytej staranności w weryfikacji kontrahentów. Nie mają jednak pewności, czy ich metody sprawdzenia będą dla fiskusa wystarczające. Zdzisław Modzelewski podpowiada resortowi finansów proste rozwiązanie, które może zminimalizować ryzyko zarzutów, iż nabywca nie dochował należytej staranności w weryfikacji swoich kontrahentów.

Rzeczpospolita 27.03.2017

Branża budowlana: nie pomogła nam broszura

Resort finansów dopiero teraz wyjaśnił stosowanie przepisów dot. odwrotnego obciążenia VAT w branży budowlanej mimo iż obowiązują one od początku 2017 roku. Zdzisław Modzelewski uważa, że broszura MF sporo skomplikowała, a wyjaśnienia dotyczące rozliczenia VAT przez konsorcjum złożone z kilku podmiotów, które wspólnie wykonują prace dla inwestora budzi wiele wątpliwości.

Rzeczpospolita 03.03.2017

O losie firm decyduje widzimisię urzędnika

Skarbówka wykreśla z rejestru VAT tysiące firm bez informowania ich o tym fakcie. Zdzisław Modzelewski wskazuje na konieczność wprowadzenia jasnych procedur określających zasady „powrotu do rejestru VAT", jeśli wykreślenie okaże się niesłuszne. Bez nich przedsiębiorcy (zarówno wykreśleni, jak i ich kontrahenci) będą zdani na uznaniowe decyzje urzędników, które mogą mieć negatywne konsekwencje także dla Skarbu Państwa.

Rzeczpospolita 10.02.2017

VAT: JPK dla małych i średnich firm

Mali i średni przedsiębiorcy już wkrótce muszą po raz pierwszy przesłać Jednolity Plik Kontrolny. O tym jakie mogą mieć problemy oraz na co powinni zwrócić uwagę wskazuje Zdzisław Modzelewski.

Rzeczpospolita 02.02.2017

Fiskus skreśla kolejne firmy z rejestru VAT

Za odliczenie podatku z faktury wystawionej przez podatnika usuniętego z rejestru kontrahentowi może grozić 100-proc. sankcja. Rozmowa ze Zdzisławem Modzelewski o skutkach nowych przepisów pozwalających na wykreślenie firmy z rejestru VAT.

Rzeczpospolita 13.12.2016

Na zapowiadane korzyści z JPK musimy poczekać

JPK to co do zasady bardzo dobre narzędzie, którego efektem powinno być uszczelnienie systemu podatkowego. Mamy jednak do czynienia z porażką Ministerstwa Finansów, zarówno pod względem przepisów regulujących JPK, jak i rozwiązań informatycznych – pisze Zdzisław Modzelewski.

Rzeczpospolita 17.10.2016

Połowa samozatrudnionych na podatku liniowym może stracić na reformie podatkowej

Okazuje się, że nawet połowa samozatrudnionych płacących 19-proc. PIT może stracić na rządowych planach połączenia PIT i ZUS oraz likwidacji podatku liniowego. Zdzisław Modzelewski komentuje zapowiadaną reformę podatków dochodowych.

Rzeczpospolita 13.06.2016

Słupy znikną z rejestru podatników

Ministerstwo Finansów pracuje nad kolejnymi zmianami w ustawie o VAT, które mają uszczelnić system. Tym razem chce utrudnić rejestrowanie dla celów VAT podmiotów, które są potencjalnymi oszustami. Pomysł komentuje Zdzisław Modzelewski, który zwraca uwagę, że firmy świadczące usługi doradztwa podatkowego rejestrują dla klientów dziesiątki spółek.

Gazeta Finansowa 13.05.2016

Co doradca robi w pracy, czyli.... jak minimalizować swoje obciążenia podatkowe?

Kilka tygodni temu wybuchła afera „Panama papers” i zapewne wiele osób pomyślało sobie, że to konsekwencje działań optymalizacyjnych tych „złych” doradców podatkowych. Powszechnie doradca podatkowy kojarzony jest bowiem jako osoba, która zajmuje się poważnymi optymalizacjami finansowymi lub podatkowymi, często dokonywanymi na pograniczu prawa. Jednak rzeczywistość znacząco odbiega od tej filmowej wizji – pisze Zdzisław Modzelewski.

Rzeczpospolita 19.02.2016

Minister chce VAT od firmowego sprzętu

Nowe przepisy o stosowaniu wstępnej proporcji są wysoce zagmatwane, a wyjaśnienia ministerstwa finansów pełne nieścisłości, co spotęguje chaos. Zupełnie niepotrzebnie z zasadami stosowania prewspółczynnika miesza się obowiązek opodatkowania prywatnego użycia firmowego sprzętu – Zdzisław Modzelewski komentuje stanowisko fiskusa dot. zasady rozliczania VAT według wstępnej proporcji. 

 

Rzeczpospolita 08.12.2015

Surowsze kary za błędy w rozliczeniu VAT od 2016

Przedsiębiorca, który po 1 stycznia zapłaci zbyt niski VAT lub zażąda zbyt wysokiego zwrotu, uiści karne odsetki wynoszące 150 proc. stawki. Nowe sposoby walki z oszustwami i wyłudzeniem podatku, które przewiduje wchodząca w życie 1 stycznia 2016 nowelizacja Ordynacji podatkowej ocenia Zdzisław Modzelewski.

Rzeczpospolita 07.12.2015

Komornik nie zapłaci VAT – pierwsze korzystne interpretacje

Minister finansów najpierw opodatkował czynności egzekucyjne, teraz pozwala uniknąć daniny. Zdzisław Modzelewski komentuje tę niekonsekwencję.

Rzeczpospolita 03.12.2015

Biura podróży mogą zapłacić niższy VAT

Firmy turystyczne od marży dodatniej za dany miesiąc odejmą marżę ujemną. W przypadku strat kwota podatku wynosi zero. Komentarz Zdzisława Modzelewskiego, wspólnika GWW Tax do interpretacji ogólnej (PT2.8101 .3.2015.EPT.403), która rozwiązuje problem tzw. marży ujemnej, która ma związek ze stratami w turystyce.

Dziennik Gazeta Prawna 30.10.2015

Skutki opcji nie tylko dla banku

W ubiegłorocznym wyroku NSA stwierdził, że ten, kto nie trudni się zawodowo transakcjami na instrumentach pochodnych (szerzej transakcjami finansowymi), jest jedynie usługobiorcą i sam nie świadczy żadnej usługi na rzecz banku. W wyroku z 28 października br. NSA doszedł do przeciwnych wniosków i uznał, że nawet nieprofesjonalista jest w tym zakresie podatnikiem VAT, bo kontrakt, który zawiera z bankiem, jest transakcją wzajemną (I FSK 1217/14). Zdzisław Modzelewski komentuje ten kontrowersyjny wyrok, który może oznaczać dla firm konieczność zweryfikowania rozliczeń za pięć lat wstecz. 

Dziennik Gazeta Prawna 09.10.2015

Fiskus woli trzymać podatników w klinczu

Jeśli organy nie są w stanie w ciągu 2 lat zweryfikować zasadności zwrotu VAT, to już dawno powinny były albo go zwrócić, albo ostatecznie odmówić zwrotu, co dałoby podatnikowi szanse dochodzenia  swoich racji przed sądami. Utrzymywanie w takim „podatkowym klinczu” jest niedopuszczalne, szkodliwe dla przedsiębiorczości, jak też poziomu zaufania do instytucji państwowych – uważa Zdzisław Modzelewski.

Rzeczpospolita 09.10.2015

Ryczałt samochodowy: problem z kasą fiskalną

Firma udostępniająca pracownikom służbowe auto nie musi ewidencjonować paliwa – uważa resort finansów. Innego zdania jest podległa mu izba skarbowa. Zdzisław Modzelewski, wspólnik GWW Tax wyjaśnia kto i dlaczego ma rację, i zaleca, by pracodawcy ostrożnie podchodzili do tego typu rozliczeń z pracownikami.

Rzeczpospolita 21.09.2015

VAT od egzekucji: więcej pytań niż odpowiedzi

Komornicy sądowi od 1 października 2015 mają rozliczać VAT jak przedsiębiorcy. O rewolucji podatkowej z jaką muszą zmierzyć się komornicy rozmawia Zdzisław Modzelewski, Gość Prawnych Stron Rzeczpospolitej.

 

Rzeczpospolita 20.07.2015

Zasady stosowania preproporcji należą do wyjątkowo niezrozumiałych

Mechanizmy podatkowe powinny być proste i precyzyjne. Niestety w najnowszej nowelizacji ustawy o VAT ustawodawca nie uwzględnił tej zasady – Zdzisław Modzelewski w rozmowie dla Rzeczpospolitej o problemach związanych ze stosowaniem preproporcji.

Rzeczpospolita 06.07.2015

Preproporcja, czyli jak jeszcze bardziej zagmatwać system VAT

1 stycznia 2016 wejdzie w życie rozwiązanie ograniczające kwotę podatku odliczanego przez firmy wykonujące także czynności niebędące działalnością gospodarczą. Część z nich może mieć kłopoty z rozliczeniem się z fiskusem – trzecia część cyklu autorstwa Zdzisława Modzelewskiego, czyli zmiany w VAT od 1 lipca 2015 r.

Rzeczpospolita 22.06.2015

Zmiany w VAT od 1 lipca: trochę zalet i sporo usterek

Przepisy dotyczące tzw. odwrotnego obciążenia, czyli rozwiązania, w którym podmiotem odpowiedzialnym za rozliczenie VAT od danej transakcji jest nabywca, a nie sprzedawca ustawodawca nowelizuje po raz kolejny i po raz kolejny z licznymi usterkami – druga część cyklu autorstwa Zdzisława Modzelewskiego, czyli zmiany w VAT od 1 lipca 2015 r.

Rzeczpospolita 15.06.2015

Ustawodawca nie ma wizji systemu podatkowego w Polsce

VAT jest raczej prostym podatkiem i jego rozwiązania są zrozumiałe dla większości osób – Zdzisław Modzelewski w rozmowie dla Rzeczpospolitej o prostym podatku i skomplikowanych przepisach w kontekście noweli ustawy o VAT. 

 

Rzeczpospolita 15.06.2015

Co się zmieni w VAT od 1 lipca

Nowelizacja zasad korzystania z ulgi na złe długi, podniesienie wysokości kaucji gwarancyjnej i rozszerzenie listy towarów objętych odpowiedzialnością solidarną to tylko niektóre zmiany, jakie wejdą w życie za nieco ponad dwa tygodnie – pierwsza część cyklu autorstwa Zdzisława Modzelewskiego, czyli zmiany w VAT od 1 lipca 2015.

Dziennik Gazeta Prawna 09.06.2015

Limit odwrotnego obciążenia z dużym ryzykiem dla małych firm

Nowe zasady opodatkowania sprzedaży elektroniki niosą zagrożenie dla drobnych przedsiębiorców. Po kilku latach stałych zakupów może się okazać, że zalegają oni wobec fiskusa  – Zdzisław Modzelewski w cyklu "Tydzień z VAT" tłumaczy, jak poważne konsekwencje niesie nowela ustawy o VAT, która  – w części  – wchodzi w życie już od 1 lipca 2015 roku.

Rzeczpospolita 05.02.2015

Choć towar używany, dla fiskusa jak nowy

Czas nie respektuje reguł obowiązujących w przepisach o VAT. Rzeczy i budynki zmieniają swój wiek. Ale nie dla urzędników. Absurdów nie zauważają czasami też sądy – pisze Zdzisław Modzelewski, partner GWW Tax.

Rzeczpospolita 19.11.2014

Klauzula obejścia prawa jest zbędna

Przy takim podejściu do interpretacji prawa podatkowego, klauzula obejścia prawa jest całkowicie zbędna, gdyż organy podatkowe mogą zakwestionować prawie każde obecnie obowiązujące rozwiązanie, nawet jeśli jest ono w pełni legalne i uzasadnione gospodarczo. A sądy wyjątkowo często akceptują takie działanie organów, wbrew wyraźnej treści przepisów krajowych lub orzeczeń TSUE. Efekt tego jest dość kuriozalny: ustawodawca stanowi prawo, ale tylko podatnicy chcą lub muszą je stosować – artykuł Zdzisława Modzelewskiego, doradcy podatkowego GWW Tax.

Rzeczpospolita 02.10.2014

VAT – pyrrusowe zwycięstwo z fiskusem

Zdzisław Modzelewski dowodzi, że w podatkach można przegrać, pomimo … wygranej. Najczęściej powodem takiego „pyrrusowego zwycięstwa” jest nieznajomość przepisów. Artykuł zainspirowany został lipcowym orzeczeniem WSA w Rzeszowie z dnia 10 lipca 2014 r. (sygn. akt I SA/Rz 390/14). Sprawa była komentowana już wcześniej w Rzeczpospolitej („Gdy koszty remontu zaliczane są na poczet czynszu”).

Puls Biznesu 30.07.2014

Refakturowanie pod lupą fiskusa

Podatnicy powinni dokładnie analizować skutki podatkowe nawet wydawałoby się standardowych transakcji biznesowych, a już szczególnie wówczas,  gdy takie transakcje są dla danego podmiotu jednostkowo istotnej wartości albo stanowią istotny udział w jego obrotach (po stronie sprzedaży czy też kosztów). Wskazuje na to chociażby jeden z ostatnich wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący tzw. kart paliwowych (2 lipca 2014 r., sygn. akt. I FSK 803/13), który z perspektywy polskich przepisów budzi poważne wątpliwości – felieton Zdzisława Modzelewskiego, doradcy podatkowego, partnera GWW Tax.

Zdzisław Modzelewski

zdzislaw.modzelewski@gww.pl
+48 22 212 00 00

Zakres praktyki

  • prawo podatkowe